edyndioree edyndioree
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $3.50 for muffins. what is the price per dozen?

Respuesta :

mhgra mhgra
  • 01-04-2021

Answer:

$42 dollars is the cost per dozen.

Step-by-step explanation:

3.50 is the cost for ONE muffin and we know that 12 goes into a dozen. Simply multiple 3.50 by 12 (3.50 X 12) to get your answer 42.

Answer Link
nootploot nootploot
  • 22-05-2021

Answer:

42 dollars

Step-by-step explanation:

A dozen is equal to 12. A muffin is equal to 3.5 dollars each. Therefore, you have to multiply them together. 12 times 3.5 is equal to 42. Therefore, it is 42 dollars a dozen.

If this helps please mark as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

-z2-z-19 Z=-7 what is the answer please
what expression is equivalent to 3(-2x - 1) A. x+2 B.x-1 C. -6x-3 D. -6x-1
subtract and simplify 10 - 5 1/8
how do you solve 5s divided by 7=30 and other equations like it
How do you subtract (5x^3 - 12x^2 + 2x) - (2x^3 - 7x2 + 14)
solve this system of linear equations y=3x+1 -x+2y=-3
HELP VOLUMES 1. Evelyn’s made a cake in the shape of a circus tent to use as the centerpiece at the celebration. As shown in the illustration, the cake consiste
What animal brings Easter eggs?
Which of the following is a unit of measurement in the metric system? Pound Gram Mile Fahrenheit
What role does the stock market play in a market economy? It provides businesses with money for growth in exchange for shares of ownership. It provides the gove