person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

What is 0.89 rounded to the nearest tenth??
What happens when ATP binds to myosin heads during muscle contraction? A. Calcium ions are released from the sarcoplasmic reticulum. B. Calcium ions are taken u
a baseball has a 45 cm diameter. what is the volume of the contents of the ball
Who led the Mexican men in the Battle of Puebla? A. General Pedro Ampudia B. General Mariano Paredes C. General Ignazio Zaragoza
how do you put this .689 in word form
What did Galileo think the bulges on either side of Saturn were cause by?
Which of the following is an example of convection? a a hot object transferring heat to a cooler one b the rays of the Sun warming the earth c a hot oven warmin
Which one of the following is not true of the Dred Scott decision? Slaves are not free because they are property of their master. Property cannot be denied an
what is an algebraic expression for four more than the price,p
125 divided by 32 equals what