gkugnlfjcnkdnd gkugnlfjcnkdnd
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If it will cost $4.00 for 3 chocolate bars, how much will it cost for 12 chocolate bars?

Respuesta :

bRaInLy2o2o bRaInLy2o2o
  • 03-04-2021

Answer:

I believe the answer is $16

Step-by-step explanation:

I divded  the $4 dollars by 3 chocolate bars and got 1.3 repeating. Then multiplied that by 12 and got 16 :)

Answer Link
princeofpowerjr1
princeofpowerjr1 princeofpowerjr1
  • 03-04-2021

Answer: 16

Step-by-step explanation:

3x4=12

4x4=16

Answer Link

Otras preguntas

About 16/20 of the tomato is water. what percent of a tomato is water?
A number m multiplied by 4 is greater than 12
What is tertiary care? What are some characteristics of this level of care?
Manu buys two types of wires from a shop - one to put inside a heater as the heating element and the other to use as a fuse wire for his table lamp. But, he mis
Find the 10th term in the following arithmetic sequence if the constant being added is -12:20,8,-12,-16
anyone.... plz help me with this question
what contributions of acient greece still influance the modern world more than one answer government religion and philosophy
Explain three long terms results that occurred due to the Treaty of Versailles ??
Francine ran 3 1/2 laps around the circular track in the school gym. The track has a diameter of 1/2 miles. About how far does Francine run?
You lift a 45-N bag of mulch 1.2 m and carry it a distance of 10 m to the garden. How much work was done?