jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

A number multiplied by 2/5 is 3/20
Who invaded Russia in the early 13th century? A. Chinese B. Muslims C. Mongols D. Persians
a pic with 9.8 pounds convert the pigs weight to ounces
Read the passage from the poem "El Olvido" by Julia Ortiz Cofer. dangerous to disdain the plaster saints before which your mother kneels praying with embarrassi
In a short story, you can often identify the main theme by analyzing the ____ of the conflict.
Which country controlled the st Lawrence river
Although the search for liquid water on Mars is ongoing, scientists have known for quite some time that Mars has water ice at its poles, even though volcanic ac
Miranda has earned scores of 20, 22, 18, and 24 on her last four math quizzes. What score will she need to earn on the fifth quiz in order to have a mean score
What is 2.54 times 12
I need help with questions from the book Night. These questions are all from chapter one.