nblizz nblizz
  • 01-05-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this question

Please help me with this question class=

Respuesta :

elpink25
elpink25 elpink25
  • 01-05-2021

Answer: $11.71

Step-by-step explanation: she bought 5 spirals so that's $1.35 X 5

Then she bought 12 pens that cost $1.24 for 3 pens to find that you divide 12 by 3 to get 4.

So 4 sets of 3 pens.

Then you can set up your equation like this: 5(1.35)+4(1.24)=

You then distribute, so: 6.75+4.96

To then get 11.71

Answer Link

Otras preguntas

Explain the relationship between size and fecundity
Application of Trigonometric Ratios: Exercise: Calculate the height of a tree knowing that if we stand 8 meters from the base of the trunk, we see the top of it
is this good for art class
S.. Her eyes are brown.change into past form​
i need help ASAP please ant thank you what is x
agricultural production of food for the human population uses ~1/3 of the earth's land surface. what are two of the major environmental problems caused by this
Which verb form correctly completes this conversation? Fernando: ¿Qué hiciste la semana pasada? Alberto: La semana pasada, yo ________ a la playa. A. fue B. fui
Help please! Which one is correct !!?? Thank you for anyone who helps ! :)
Which of the following methods warms the land, oceans, and surrounding atmosphere from the sun? A. Air pressure B. Conduction C. Convention D. Radiation
What should you do if you are alone with an adult choking victim who becomes unconscious? A) Lower the person to the floor. B) Begin CPR, checking the mouth bet