samegrants502682 samegrants502682
  • 02-05-2021
  • Mathematics
contestada

If Mike loses $5 per week, how much does he lose in 4 weeks?

Respuesta :

Hi1315
Hi1315 Hi1315
  • 02-05-2021

Answer:

$ 20

Step-by-step explanation:

[tex]1week \: = 5 \\ 4 \: weeks = x \\ \\ x = 20[/tex]

hope this helps you.

Can I have the brainliest please?

Have a nice day!

Answer Link

Otras preguntas

which term describes the british troops A.aware of landscape B.fighting for a cause C.larger forces D.underfed and not paid
What are the requirements for combustion of a candle?
Which statement best describes the main idea of "For the Equal Rights Amendment” by Representative Shirley Chisholm?
Match the type of dance with the appropriate description. jigs group dances waltz polka a. includes hops and is done in 2/4 time b. features counter-clockwise t
The cost for 3.25 pounds of coffee beans is $19.14. What is the cost of 1 pound of coffee beans
which of the following equations defines a line that passes through the points (-2,7) and (6,-9)
Why is it important to be able to solve for variables in formulas?
How did European imperialism lead many colonies to seek independence?
Find the real numbers x and y if -3+ix^2y and x^2+y+4i are conjugate of each other. Pls solve with the steps
Sb-34 when operating a boat near other boats or when entering a congested area, why should you watch your wake?