kiraweible kiraweible
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 8-pound bag of dog food for $7.40 or a 4-pound bag of the same dog food for $5.50. Which is the better buy.

Respuesta :

Student114
Student114 Student114
  • 01-12-2016
8 pound bag for 7.40 is the better buy

Answer Link
reju reju
  • 01-12-2016
I agree, 8-pound bag of dog food for $7.40 is the better buy.


Byeeeeeee!!!
Answer Link

Otras preguntas

Find the energy in joules required to lift a 55.0 megagram object a distance of 500cm
what is it called when the species change over time
You have prepared 42 mL of distilled water,18 mL of vinegar and 47 mL of salt water for an experiment. How many milliliters of solution will you have if you fi
Choose yes if you would document the item. Choose no if you would not document it. A graph that the writer constructed with information from another source. yes
What is the solution to the system of linear equations y-x=4 and y+2x=1?
James weight increased in 41 to 45 kilograms. what is the percentage increase?
is a largemouth bass a omnivore?
Gasoline costs $2.79 per gallon Is the number of gallons proportional to the total cost
Write an expression for the calculation double 7, multiply 3 and 1, and then subtract the second number from the first number
what is 1 5/8 +4 7/8 show work