medusahead
medusahead medusahead
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Three bags of potatoes cost $4. How many bags can you buy for $16?


A.10
B.21
C.12
D.11

Respuesta :

caitlyndodson88
caitlyndodson88 caitlyndodson88
  • 04-05-2021
C. 12 because 4 divided by 16 is 4 then 4 times 3 is 12
Answer Link

Otras preguntas

what were some of their biggest fears before taking a virtual SC course
Simplify the term (2w^-2)^3(8w^6)
PLSSSS HELP ASAP! May give brainlest
Wo Thinks Charlie Gillespie is the most amazing person on this earth?
prepare three slogans against bad social practices prevalent our country​
Date:If Some one discriminate you on the basisfor your Caste, what will you do a​
Beth walked 10 7/8 miles one week. she walked 2 1/4 fewer miles the following week. About how many miles did she walk the second week round each mixed number to
5-5 Quiz A (helpppppp)
900 mL of water is added to 100 mL of a 0.1 M solution. What is the new concentration? 0.1M 0.001M 0.0001M 0.01M
Write the equation of the line passing through (4,-9) with a slope of -3/7 answer in fully simplified point-slope form.