Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A bag of Hershey kisses cost $2.99 and the bag contains 11 ounces. How much would someone pay for 1 ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-12-2016
You would basically divide the cost of Hershey kisses by 11. So $2.99 /11 = 0.2718. Then, you would round the answer by the nearest hundredth. The answer would be about $0.27
Answer Link

Otras preguntas

The virtual image of a lens is always on the same side of the lens as the object. Is this true or false?
sai started this equation in a different way whay did she do first
can u help me with this question
Solve 7sin(pi/6 * x) = 2 for the four smallest positive solutions
Find the area of the shaded region in the figure. (Type an integer or decimal rounded to the nearest TENTH as needed.)
Which of these comparisons is true?A440.044=404.404B331.313<331.331C788.022<778.021D57.171>561.75
I need to know the answer to this question please
In right triangle XYZ, the hypotenuse measures 14 inches and one leg measures 10 inches. Find the length of the other leg. Show your work and write your answer
Is the triangle a right triangle? 24 ft es 36 ft 30 ft
in DEF, DE =29 feet, EF = 26 feet, and DF = 32 feet. Which correctly gives the order of the angle measure from largest to smallest?