Seudónimo Seudónimo
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Donna buys a roast that weighs 5.6 pounds and costs $2.25 a pound. Find the amount she pays.

Respuesta :

aldarwish
aldarwish aldarwish
  • 01-06-2021

Answer:

Donna will have to pay $12.60 for the roast

Step-by-step explanation:

I found this by doing 5.6 × 2.25 and that equals 12.6

pls mark me brainliest

Answer Link
blg92 blg92
  • 01-06-2021
5.6 x 2.25 = $12.60 is the amount she pays
Answer Link

Otras preguntas

If a school bought 1,000 erasers as part of an order for supplies. The total cost of the erasers was $30. What was the cost for 1 eraser?
A 600-N box is pushed up a ramp that is 2 meters high and 5 meters long. The person exerts a force of 300-N. What is the efficiency of the ramp?
Which word group best completes the sentence without introducing an inappropriate shift in tense? After the storm blew the pecans to the ground, A. we have
The average of two numbers is 25 and their difference is 8. What are the numbers?
Which one of the following statements is true of parallel lines? A. They intersect at more than one point. B. They intersect at one point. C. They never
chef alonso wants each serving of the dish to include 1/2 pound of chicken. how many 1/2 pound servongs does this recipe make?
what is 382 3/10 -191 87/100
Write four equivalent expressions for each given expression 50-10
Which list includes elements with the most similar chemical properties? 1.Br, Ga, Hg 2. Cr, Pb, Xe 3. O, S, Se 4. N, O, F
Why did Constantine move the capital of the Roman Empire?