youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $28.40 for 8 notebooks. At this rate, how much would it cost Robert to buy 6 notebooks?

Respuesta :

nosomi
nosomi nosomi
  • 02-06-2021
$21.30

28.40/8=3.55
3.55*6=21.30
Answer Link
MizukiIsEpik
MizukiIsEpik MizukiIsEpik
  • 02-06-2021

Answer:

It would cost $21.30 for Robert to buy 6 notebooks.

Step-by-step explanation:

find cost for each notebook:

28.40 ÷ 8 = 3.55

multiply by 6:

3.55 x 6 = 21.3

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

1. True or False: An equation is a statement that two expressions are equal. 1 point True False
if x = 54 and y = 126, calculate the value of x / √y in its simplest form
8) 75% of operations performed by surgeons during the civil war were?
What political factors allowed for the spread of Luthers
Which of the following environmental factors likely led to the exponential growth seen in fireweed after the Yellowstone wildfires? increase in habitat increase
2/5 as a decimal show all work
Why did people domesticate plants during the Neolithic Era?
Fill in the missing steps and justifications used to solve the given equation.
3) Is the following a function? (-4, 10) (10,-6) (8, 10) (2,-9) (0,7)
2x² + x + 10 = 0 dengan rumus abc​