greenteisha57 greenteisha57
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

You buy halibut at 28 per pound. One portion of seared halibut requires 6 ounces of halibut. How much dose the halibut for one portion cost?

Respuesta :

gageer2005 gageer2005
  • 03-06-2021

Answer:

4.6

Step-by-step explanation:

yes

Answer Link

Otras preguntas

Why was World War I considered a total war? (Points : 2) Governments took control of economies, restricted some civil rights, and drafted men to fight. Governme
find a pair of square numbers which give a difference of 39
what is 4x squared minus 3x to the 5th plus x
Segment addition postulate. Trying to help my son figure out how to solve. Given AC=39. A=2x-8, B=x×17. Find X, AB AND BC. We got 25 for X, and 42 for both AB
An object will remain at rest or maintain constant, straight-line motion unless acted on by a force that is ___________________.A.inertialB.balancedC.unbalanced
who was the king that got executed in the 17th century
Jill purchased fruit juice boxes for a party . She purchased 1 case of 44 boxes and several packs containing 4 boxes each.Let p represent the number of 4-box pa
Stuck! Help Please! What was the ultimate cause for the conflict and later charges that were brought against Leschi? A. Leschi was appointed Chief of the Nisqua
Why did the Currency Act anger colonists when it was passed in 1764? It set an unfavorable exchange rate between colonial currency and British pounds. It prohib
Complete the well-know saying: __________ blot ___________ copybook! ______________ not over till ___________ over.