lilleesi
lilleesi lilleesi
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

plzz add an explanation for it too

plzz add an explanation for it too class=

Respuesta :

doomdabomb
doomdabomb doomdabomb
  • 03-06-2021

Answer:

A     $0.02

Step-by-step explanation:

Let's solve how much does it cost to have a bulb on for an hour. ⇒ 120 watt = 0.1 kilowatt per hour which costs 0.20 per kilowatt per ⇒ 0.1 kilowatt per hour* 0.20 = 0.02 dollars in an hour.

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence includes an announcement phrase that should be eliminated to make the statement more concise? Assigning lockers to middle school students is an e
Which statement is not a similarity between Edgar Allan Poe and Stephen King? A.)Poe and King wrote nonfiction about the writer’s craft. B.)Poe and King receiv
How many 40 tens make hundreds
Mesopotamia is a word that refers to land between two rivers; the names of the rivers are:
Which were not reason(s) for European exploration in the Americas?
if 2/3 of the girls in class have brown eyes and 1/4 of the girls have blue eyes, what fraction of the girls in class have neither blue or brown eyes? need help
A fertile hypha that bears spores is called a _____. A. conidiophore B. saprophyte C. sporangiophore D. mycelium
g(x)= 3x − 3; Find g(−6)
Out of 1,100 discs tested, 13 are defective. Estimate the number of defective discs in a batch of 41,000. A. about 485 discs B. about 970 discs C. ab
What do Rosa Parks and Ralph Nader have in common? A) They are both from southern states. B) They are both so famous that they will be written up in h