layariana6
layariana6 layariana6
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

Four friends are buying healthy snacks at the concession stand.
The costs of their snacks are $1, $3, $4, and $4. Ms. red says, "The mean cost for the four snacks is $3.00" Is she correct?

Respuesta :

talaeshak22 talaeshak22
  • 03-06-2021

Answer:

I believe it is $3.

Explanation:

m=sum/number

m=12/4 which is 3.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What best describes drug abuse?
Which of these was an "option" for Native Americans as outlined in the Indian Removal Act? A) Leave for the East Coast B) Be forced to move C) Move into white p
adapting and using formulas
Martin Luther King Jr. uses figurative language strategically throughout his letter to promote equality. How does the following instance help accomplish his pur
What kind of character is a type of flat character with one exaggerated personality quality? Foil Stereotype antagonist protagnist
13°38'35" to decimal degrees
Solve the following equation for y. 12x=6y-18 A: y=2x-3 B: y=3x +2 C: y=3x-2 D: y=2x +3
what the first thing you should do when you find yourself in a conflict
what does the term manifest destiny imply?
Write the equation of the parabola in vertex form.     With a vertex (–4, 3), and a point (4, 131)