Kellygurung1756
Kellygurung1756 Kellygurung1756
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

1.A dozen bananas cost nu; 24? a/how much do 3dozen bananas cost? b/what is the cost of 6bananas? c/what is the cost of 1banana's?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-07-2021

Answer:

12 banana cost=Rs.24

now

a)3dozen bananas=24/12×36=Rs.72

b)cost of 6bananas =24/12×6=Rs.12

c)cost of 1 banana =24/12×1=Rs.2

Answer Link

Otras preguntas

James bought 12 cookies and ate 3 of them what percentage did he eat
Which sentence uses the word extraneous correctly? Sharon used her extraneous to view the crescent moon. Ted crossed out the extraneous data from his report. As
If a corporation goes bankrupt, its assets are sold and the proceeds are split among the creditors. The owners of the company split any money left over after cr
If the products formed from a burning candle are carbon (C), carbon dioxide (CO2), and water (H2O), what elements were in the reactants? carbon dioxide and wate
List 5 fractions equivalent to 1/2
One third of a quart covers one fourth of a basketball court. How much paint does it take to paint the entire basketball court?
How can I remember the definition of operon? Read below for the definition. I need help memorizing it. The unit of regulation of genetic expression in prokaryot
which inequality is equivalent to 14z-z > -3(z+1) a. 14 > -3z + 1 b. 13z > -3z + 1 c. 14 > -3z -3 d. 13z > -3z - 3
How did the posting of the “twelve theses” by students reflect Nazi policy? A) by demanding education rights for German students B) by supporting only German
What is 22/9×.13 repeating?