shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

(5x+2)(2x-3) expand and simplify
Pleeeeeease help me soon
I need help with this question please!!
In a hypothetical breed of dogs, coat color is controlled by two genes. There are six different coat colors in this breed: black, brown, cream, gray, silver, an
In the decision for Dred Scott vs.Sanford, (1857) in which a slave petitioned for his freedom in a St. Louis court, on the grounds that his owner had taken him
what is the purpose of the system of checks and balances
please help me asap
how did geography influence the development of ancient greece?
Contrast the force of gravity between these pairs of objects a 1 kg mass and a 2 kg mass that are 1 m apart and two 2 kg masses that are 1 m apart
What number was Abraham Lincoln president