guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

Ammonium hydroxide ionizes as follows: NH4OH(s) NH4 +(aq) + OH-(aq). If an excess of ammonium salt, such as NH4Cl (which ionizes to give NH4 +(aq) ions) is ad
Why did the narrator's father toss his Christmas presents on the floor?
what is the height of 4 1/2 and 18 cubic in.
Who is Albert Einstein?
How do you put guarantee in a sentence?
Dr. Tate and Dr. Ramirez are observing the effects of a type of solar activity that has reached the planet Jupiter. What solar activity are they observing?
Bad posture can result in __________.
Ammonium hydroxide ionizes as follows: NH4OH(s) NH4 +(aq) + OH-(aq). If an excess of ammonium salt, such as NH4Cl (which ionizes to give NH4 +(aq) ions) is ad
The flow of electrical charges in this is caused by energy differences and voltage a) voltage b) insulator c) current d) circuit
A result of the media showing the United States the violence against peaceful protestors in Birmingham was