lh27545 lh27545
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this problem

Please help me with this problem class=

Respuesta :

axximx2
axximx2 axximx2
  • 03-09-2021

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11

Answer Link

Otras preguntas

Josie is ordering pizzas for the class trip. There are 14 people in Josie's class. She wants to buy enough pizzas so that each person could have 2/6 of a pizz
Let f(x) = 9x - 2 and g(x) = -x + 3. Find f(g(x)). I think it's -9x-2
100/360 what is the angle in degrees
who was the first president?
State programs such as education, transportation, and public safety are implemented by which branch of government? A.judicial B.legislative C.executive D.federa
how do you simplify -2n - (9-10n)
Why are embryonic stem cells useful than other stem cell
what was the tax of 1791 supposed to do
How can we prove that 4x+2(x+3)=8x+6
why did some greeks settlements figh each other