ramennoodlessss
ramennoodlessss ramennoodlessss
  • 02-10-2021
  • Mathematics
contestada

not sure how to figure this out​

not sure how to figure this out class=

Respuesta :

Rhandie
Rhandie Rhandie
  • 02-10-2021
For the first one take the amount the pitcher can hold and multiply it by the amount of pitchers he makes
14.5 x 8 = 116 oz

For the second one take the amount made per oz and multiply it by the amount of oz he made
0.25 x 116 = $29
Answer Link

Otras preguntas

How does propaganda can influence attitudes and actions?
On Saturday morning Owen earned $29. By the end of the afternoon he had earned a total of $67. Enter an equation, using whether Owen earned $38 or $34 on Saturd
A concession stand has crates of bottled water to sell at a sporting event. Each crate holds 48 bottled waters and costs the concession stand $9.20. If the conc
which of the following is not used in the geometric constructions? A. pencil B. protractor C. compass D. ruler
Rewrite as a simplified fraction. __ 0.612 = ?
Match the vocabulary terms to their definitions. ​
What must be true about tow objects if heat is flowing between them?
A nonconservative force does the same work regardless of the path taken. True or false ?
review of the novel the gift by cecelia ahern​
A 3-gallon bottle of bleach costs $13.92. What is the price per cup?