mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

7. What can decrease customer satisfaction? O A. Long wait times at checkout O B. A good assortment of products and services O C. A clean, safe, and easy-to-sho
125 Which of the following word is not related to Banking industry A) Non interest income B) Basel II C) Letter of Credit D) Actuary E) Margin Lending​
How many letters are in the longest word in the world?.
A fast food restaurant chain has identified day commuters as its market segment. If the chain wants to persuade this segment to buy its fast food products, what
During the normal wound healing process, bleeding may occur from even a minor injury because: Question 5 options: 1) there is a substantial decrease in the numb
How is productivity of an ecosystem measured?​
pls help i dont know how to do this
This diagram can be represented by the equation `7=3x+1`. Determine the value of `x`.
Select the two values of x that are roots of this equation. x2 - 5x+ 2 = 0 X= A. x. 5- B. x-5+23 c. x= 5-7 = + 2 . = D. *= 5+ V17 2
How can the requirements of Na (sodium) solve the requirements of Cl (chloride) instability achievement?