135136 135136
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

Juan spent $3.48 on apple juice. Apple juice costs $0.12 per ounce. How many ounces of apple juice did Juan buy?

Respuesta :

jjodlask
jjodlask jjodlask
  • 01-11-2021

Answer:

29 ounces of juice

Step-by-step explanation:

3.48 divided by .12 is 29 ounces

Answer Link

Otras preguntas

3 + 2 > 8 /6 − 4 < −2 −3 − 8 ≤ 1 − /4 + 2 ≥ −4 −5 + 8 > 11
You have a party at your house. mAfter the party, you have 0.50.5 liters of juice remaining. How many milliliters of juice do you have remaining?​
Where are you most likely to encounter objective writing? in a novel in a short story in a movie review in a history book
Can someone please answer this?
Two grapefruits and three oranges cost $1.95. Three grapefruits and two oranges cost $2.05. What are the costs of one grapefruit and one orange?
find the value of x of exterior angle
What is the answer to this? x + 8 >= 14
I'm answering this for people don't have to answer
what is another name of you
samuel has 42 pesos in his pocket which is equal to 35% of his friend's money. how much is his friend's money?