mayaLMFAOOOOOO mayaLMFAOOOOOO
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to by 12 cans for $7 or 6 cans for 4$

Respuesta :

bytebadx bytebadx
  • 02-11-2021

Answer:

12 cans for $7

Step-by-step explanation:

as you increase the price of 6 cans for $4 will gradually get greater than the price of 12 cans for $7.

Answer Link
hanyahindy15 hanyahindy15
  • 02-11-2021
12 cans for $7 because if you do 6 x 2 =12, then 4 x 2 = 8 , then you get 12 cans for $8, so the first deal is better! :)
Answer Link

Otras preguntas

Does this system of equations have one solution, no solutions, or an infinite number of solutions?  2x + y = 5 2y + 4x = 10
Which of the following has a value of 84? A. 32 B. 83 C. 4,096 D. 512
Which is a sentence fragment? A. Stop! B. Construction paper, scissors, and paintbrushes in a pile on the table. C. On the front door was pinned a note. D. Wait
Which two things must be accomplished by the introduction if the author is using safe order
Color photographic film was available to artists in the early 20th century, but many preferred black-and-white film, because
As a volunteer for the Peace Corps, Samuel Eddens saw first hand the devastation caused by extreme poverty. Working with children, always the biggest victims of
Whether a contaminated food such as tomatoes caused an outbreak of gastrointestinal disease is a simple example of:
what important process does DNA direct A. muscle bilding B. gas exchange C. protein synthesis
Should democracies take actions to help prevent dictatorships
HELP ME!!!!!!!!!!!!!