aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Crustaceans are well adapted to life on the rocky shore because they have
Complete combustion of 5.90 g of a hydrocarbon produced 18.8 g of CO2 and 6.75 g of H2O. What is the empirical formula for the hydrocarbon?
May someone please help me
Where θ is the lowercase Greek letter theta when you enter the expression 2cos2(θ)−1?
1. Apply your previously acquired knowledge of soccer, and decide which position in basketball most resembles the sweeper in soccer. (1 point) (0 pts) Point gua
Which process of cellular respiration generates the most ATP when glucose is completely oxidized to carbon dioxide and water?. A. Glycolysis. B. Krebs cycle o
In response to Macbeths questions, the witches in Act IV -tell him how to bring banquo back to life. -Call upon the apparitions who answer most of his questions
1. Which is the equation of a circle with center (–2, 3) and radius r = 5? (x + 2)² + (y – 3)² = 10 (x + 2)² + (y – 3)² = 25 (x – 2)² + (y + 3)² = 10 (x – 2)²
Two stars orbit each other in a(n) ____ star system. a. binary c. single b. closed d. individual
How can rhetorical comparisons be used in persuasive writing?