tchan5040 tchan5040
  • 02-12-2021
  • English
contestada

Jenna spent $6.00 for 5 pounds of grapes at this rate how much would she spend for 4 pounds of grapes

Respuesta :

2407357
2407357 2407357
  • 02-12-2021

Answer:

4.8$

Explanation:

I got it right on the test.

Answer Link
mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 02-12-2021

Jenna would spend $4.80 for 4 pounds of grapes.

Explanation:

WAY 1: find unit rate (cost / quantity)

6 / 5 = 1.2

1.2 x 4 = $4.80

WAY 2: set a proportion

6 x

-- = ---

5 4

4/5 = 0.8

0.8 x 6 = $4.80

Answer Link

Otras preguntas

Ratio equal to the ratio given 12:7
If a > 0 and b < 0, then which of the following must be true. ab > 0 a + b < 0 a - b > 0 a + b > 0 b - a > 0
Examples of cultural diffusion in ancient Rome pertaining to government
The function f(t) = −5t 2 + 20t + 60 models the approximate height of an object t seconds after it is launched. How many seconds does it take the object to hit
Lane is 10 times Mels age.  If the difference in their age is 27, how old is Mel?
Examples of cultural diffusion in ancient Rome pertaining to government
What was the Islamic Golden Age?
Why did Allies plan to land in Normandy and not somewhere else?
The fetus is nourished by the __________ during the first 7 weeks and by the _______ from week 8 through birth ?
If y=2 when x=3. What is the value of y when x=9?