faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

What should be the nurse's first intervention in the care of a client with a generalized anxiety disorder?
Justin Has 20 pencils 24 erasereand 40 paper clips he organised them into groups with the same number of Item in each group how many items can he put in each gr
The ozone hole is largely a consequence of the use of
You hit someone with a force of 191 n. how much force is exerted on you? answer in units of n.
Read the sentence. The student whom Mr. Stein chose was first in her class. Bolded words are "whom Mr.Stein chose"
In windows, a ______ is the software interface through which a computer communicates with a print device.
Marcus bought a booklet of tickets to use at the amusement park. He used 25% of the tickets on rides, 1 10 of the tickets on video games, and the rest of the
Translate the following Latin sentence into English. Malus servus gladio pugnat. Translate the following Latin sentence into English. Poetae consilia viro mand
An internet business sells u.s flags for $16.95 each, plus $2.50 shipping per flag. Shipping is free,however, on orders where more than $100 of flags are purch
what factor is paired with 6 to give 24