alanolea9382 alanolea9382
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

At a pet store supply store, 7 pounds of treats cost $20.65. If Bob needs 3 pounds of treats, how much would it cost him?

Respuesta :

TeaLearnsStuff
TeaLearnsStuff TeaLearnsStuff
  • 03-12-2021

Answer:

$8.85

Step-by-step explanation:

20.65/7 = 2.95

2.95 x 3 = 8.85

$8.85

Answer Link
madi736
madi736 madi736
  • 03-12-2021
answer is $8.85 (i think)
Answer Link

Otras preguntas

If an X-ray beam of wavelength 1.4 × 10-10 m makes an angle of 20° with a set of planes in a crystal causing first order constructive interference, at what angl
Which technique can be used to strengthen support in your paragraphs? Grouping sentences by main idea Color-coding related details Using a five-point-of-illum
50p thank you so much :)You will start with four different numbers between 1 to 10. Combine these integers, using each number once, to make an expression equal
Specific dynamic action is the amount of energy needed to __________.
Find a number that is 6 less than ,3 divided by 5
In 2009, environmental analyst Lester R. Brown estimated that reforesting the earth and restoring the earth's degraded rangelands would cost about $15 billion a
Which kind of language should you use to write essays, speeches, and articles? formal English contractions informal English slang
what two countries do not border brazil ​
Name the science that deals with the study of heredity.
Write equations that show the dissociation of the following compounds in water. Include states in your answer. Fecl3 potassium phosphate