kateebug2007
kateebug2007 kateebug2007
  • 01-01-2022
  • Mathematics
contestada

please help i need done before 11:59!

please help i need done before 1159 class=

Respuesta :

jmidwest
jmidwest jmidwest
  • 01-01-2022

Answer:

D: $9/lb

Step-by-step explanation:

Rise 9 dollars per run of 1lb

Answer Link
mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 01-01-2022

Answer:

D. $9/1 lb

Step-by-step explanation:

let's first break down what unit price means

unit price is the amount of cost per one unit.

so if we check the graph here, we need to look at the 1 where weight is depicted. 1 is directly horizontal to $9 so we know our answer varies from c or d.

finally, we can deduce the answer is d because we always divide our cost by the quantity, so it is 9$/1lb

Answer Link

Otras preguntas

Find the derivative of y = x^3/2.Find the derivative of y = 1/x^3.Find the derivative of y = 1/√x.​
solve: √2x-8= √x+4 the equation.​
Explain the wife's inductive reasoning for determining her husband's level of safety at work
What is the range of f(x) = 3x + 9?
graph g(x) = -8|x| +1
write equation of the log base of 3​
how do blood vessels function to maintain body temperature on hot and cold day​
In which of the following ways were the post-World War II occupations of Korea and Germany similar?
The properties of water are an essential part of what makes water unique. What effect does the properties of water have on Earth’s surface and its systems?
Which excerpt from The Odyssey best shows Odysseus demonstrating the epic hero traits of strength and Leadership?