bobbiejofink93 bobbiejofink93
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

Part A: Michael bought vegetables that weighs 4 pounds. How many ounces does the vegetables weigh? Show your work. (5 points)
1
[16 ounces = 1 pound]

Respuesta :

alissaboulerice
alissaboulerice alissaboulerice
  • 04-01-2022
16 x 4 = 64 so therefor the vegetables weigh 64 pounds in total
Answer Link

Otras preguntas

What best describes why building alliances is a key strategy for lobbyists?
Producers are able to produce more of a good and to make more profit from __________.
A school band sold 30 raffle tickets, each labeled with a number from 1 to 30. One winning ticket will be drawn. What is the probability that the number of the
What is 3 root of 125
In H. G. Wells's The Time Machine, what basic assumption about life in the future does the Time Traveller make when he arrives among the Eloi? that the future d
What is the unit rate: $1.12 for 8.2 ounces
When the expression 2x^2 + 6x - 56 is factored completely, which is one of its factors? A. (x + 8) B. (x - 4) C. (x + 2) D. (x - 7)
Collar cells in the sponge digest food by _____ or by the enzymes of _____. diffusion; peroxisomes phagocytosis; lysosomes osmosis; ribosomes
Mi tio Isaac ____ planes (plans) para ir a Mexico . A. Hicieron B.hiciste C. Hizo D. Hicimos
∠A and ∠B are complementary angles of right triangle ABC, cos A = 0.83, and cos B = 0.55. What is sin A sin B?