Ninlego Ninlego
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Joe sold a total of 18 baked goods. Each cookie costs $1.25 and each brownie costs $2.50. Joe made $3 7.5 at the bake sale. How many cookies did joe sell?

Respuesta :

Garce1111
Garce1111 Garce1111
  • 04-02-2022

Answer:

1 cookie

Step-by-step explanation:

$2.50+$1.25 = $3.75

Answer Link

Otras preguntas

Questions 1. Calculate the molar mass of an element. 2. Calculate the molar mass of a compound. 3. How do you determine the number of protons, electrons and neu
how did the experience of the early colonists shape Americas political and social ideals?
why do living things need nitrogen?
Is Glass a good conductor of heat? is Metal a good conductor of heat? is wood a good conductor of heat
Give a counter example to this statement. The quotient of two fractions between 0 and 1 is always a whole number.
What chemical compound is C2HsOH?
How do I write 4.76325 as a fraction?
how can temperature can affect communication?
Why do you think the governments of the United States and other countries encouraged people on the home front to organized programs for such activities as scrap
if 120 marks is 60% what is full marks