marilynirving19
marilynirving19 marilynirving19
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

If 6 pounds of a certain kind of fruit cost 96 cents, how much does 1 pound cost? OTT"​

Respuesta :

kiannotti911
kiannotti911 kiannotti911
  • 04-02-2022
The answer would be 16 because 96 divided by 6 =16
Answer Link

Otras preguntas

what subjects other than math that use ratios
write. the ratio 4/9÷5/9 in simpil
the bakers at healthy bakery can make 210 bagel in 10 hours. how many bagels can they bake in 20 hours?what was that rate per hour
The location of a post office is marked at (2,2) on a coordinate grid. Which point is about 18 units from the location of the post office? L(-12,9) M(12,9) N(1
Can someone help me on this question i'm not good in math. Kenneth drove 197.65 miles in hours. What was his average speed? (a) 53 mph (b) 66 mph (c) 61 mph (d
what percent increase is it to go from $1.25 to $1.50?
specific park is rectangular-shaped and has a 7-mile perimeter. The length is 4 times the width. What are the dimensions of the park?
What is 2/3 of a share of $24 390
-2=-6x+1 what is the slope intercept form for this question
Whats 0.00009999 closest to ?? 0,1/2,or 1 ? Why