joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

Saturated fats found in animal products, such as bacon and cheese, are also called A. lipids. B. amino acids. C. cholesterol. D. triglycerides. Which one of th
Solve for g . g + (-5) = 27 g = Solve for h . -18 + h = 28 h = Solve for a . 5.4 = a - (-1.8) a =
To avoid risks associated with tornadoes, lightning, and hurricanes, in the United States you should steer clear of
Music written for ballet, wich consiste of dances,is called a...
Which of the following statements is true? Water is the energy source for plant photosynthesis. Chlorophyll is contained in organelles called mitochondria. A by
$7.50 a meal 6.5% tax
I have two separate pairs of equal sides. My equal sides are next to each other. My four sides cannot be equal. What am I?
Which of the following describes a major difference between the Ottoman and Byzantine empires during the 1400s? A. Each empire possessed a weak military. B. Eac
How many centimeters are in 2.4 km? a. 240 b. 2400 c. 24,000 d. 240,000
kyle paid $2,800 plus 7% tax. What is his total?