Allizon
Allizon Allizon
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Melanie brought a soft drink for four dollars and six candy bars. she spent a total of twenty-eight dollars. how much did each candy bar cost?
please show work and answer.

Respuesta :

phatbussy1
phatbussy1 phatbussy1
  • 01-03-2022
Each candy bar cost $4 bcs 24:6=4
Answer Link

Otras preguntas

Napoleon Bonaparte sold the Louisiana Territory to the U.S. so America could become a rival to England. True or false
Please help me out please
Insa believes that all americans are overweight and obsessed with possessions. this is an example of a​
Please help this is my last question
When there is not enough oxygen, what is glucose converted to in animal cells?
Quadrilateral BIRD is inscribed in circle O. What is the measure of angle D?
What type of noun is the work in bold a troop of Boy Scouts was having a bake sale yesterday
I need the solution and the work for it... for each of the multiple choices.
on. If your car gets 30 miles per gallon, find the coSuppose gasoline costs $1.15 per gall,Gasoline for a 900-mile trip.Answer:a. $345.00b. $35.40c. $34.50cd. $
Which of the following is the midpoint between (-8, -1) and (-2, -5)? (-5, 3) (5, 3) (5, -3) (-5, -3)