goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

Which words in the sentence is the object of the preposition? The audience was waiting, and then a funny clown walked onto the stage. a. Stage b. Clown c. Audie
Which describes a grizzly bear’s habitat?
Lois and Clark own a company that sells wagons. The amount they pay each of their sales employees (in dollars) is given by the expression 12h+30w where h is the
1. Find the value of y in this equation 16y=164 a.10 1/4 b.180 c.16 1/4 d.32 2.Find the value of Z in the following equation 8Z=64 a.8 b.512 c.72 d.56 3.given t
Why do speakers emphasize particular words and phrases? a. To help the audience pay attention b. To establish tone and communicate the message c. To make a clai
To what does Romeo compare his lips when he talks to Juliet a. Saints b. Pilgrims c. Shrines d. Stars
General properties of matter include all but which of the following. a. Mass b. Color c. Volume d. Denstiy
Which of the following actions would be taken by a government that supports laissez-faire capitalism? a. A president supports a law that would protect steel man
Which event in Macbeth illustrates the recurring motif of "Fair is foul, and foul is fair"? a. Macbeth kills the current king and is rewarded by being named kin
what is the primary human cause of global warming