jw91684 jw91684
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

Chantelle bought grapes at 0.85 per pound. She purchased 7 pounds. What was the total cost. Round your answer to the nearest penny.

Respuesta :

Lovelee22
Lovelee22 Lovelee22
  • 03-03-2022

Answer:

$5.95

Step-by-step explanation:

7 · 0.85 = 5.95

Answer Link

Otras preguntas

obesity is body weight that is normal for that particular age ,sex and height true or false
Fifty people were surveyed about their favorite pizza topping. The results of the survey are displayed in the circle graph. How many people prefer mushrooms?
What causes a teenager’s skin to break out? poor diet poor hygiene a virus hormones
What is the name of a cancerous tumor that spreads beyond its borders?
true or false 8y=3x+24 is a linear equation
Wade invested money at a simple interest rate of 6 percent in 1 year and ended up with $23320. How much money did Wade invest originally?
Houses are typically a good investment and grow about 5% a year.If you buy a $200,000 house ,how long until it is $500,000?
I need the answer to this problem
Plz help me ( picture is above)
10. Define and give 2 examples of kinetic energy. Be sure to include the two factors that make an object’s kinetic energy increase.