shoto67 shoto67
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

Ms. Weber spent $3.75 on cheese. Each ounce of cheese costs $0.75. How many ounces of cheese did she buy?

Respuesta :

TissuePaper TissuePaper
  • 04-03-2022

3.75 / .75 = 5 ounces of cheese

Answer Link

Otras preguntas

A constitutional guarantee not to be tried twice for the same crime is found in the
When measuring board footage for some exotic woods, a carpenter must use 1.25 inches for thickness rather than 1 inch in her calculations. Write 1.25 in expande
What are some examples of maritime jobs
What conditions are required for a solar eclipse?
You make both rocking chairs and bar stools. You charge $100 for every rocking chair and $40 for every bar stool. Which expression represents your income if you
solve for x and y: ax/b -by/a=a+b; ax-by= 2ab
In the Gupta Empire, doctors had the ability to perform surgery and repair broken bones.
The ________ is the strategic combination of tools used to reach targeted customers to achieve marketing objectives.
The viability and relevancy of insurance products sold to businesses and individuals by Old Mutual?
Which statement best describes the components of nucleic acids? They are made up of chains of amino acids. They are made up of carbon, hydrogen, and oxygen only