28450337 28450337
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Ava buys 3.5 pounds of strawberries for $2.99 per pound. How much does she spend?

Respuesta :

lukasloveskittens
lukasloveskittens lukasloveskittens
  • 03-04-2022

Answer:

10.50$

Step-by-step explanation:

3 dollars a pound

3x3=9

half a pound, half the price which is 1.50$

9+1.50= 10.50

Answer Link
mahin30 mahin30
  • 03-04-2022

Answer:

$10.465 ≈ $10.47

Step-by-step explanation:

3.5 lb of strawberries * $2.99/lb of strawberries = $10.465 ≈ $10.47

Please mark as brainliest.

Answer Link

Otras preguntas

Is this sentence a compound sentence,They spend most of their lives at sea, but they do come to shore for one purpose - to lay eggs.
Which must be the same when comparing 1 mol of oxygen gas, O2, with 1 mol of carbon monoxide gas, CO?
quinn spent $16.49 for 3 magazines and 4 sheet of stickers . the magazines cost $3.99 each and the sales tgax was $1.02. quinn also used a coupon for $1.50 off
The time was in the 1720s. Colonists were living in South Carolina. They petitioned England. They wanted forts built to their south. What is the best way to com
Nina had 9 apples to share with 5 of her friends. If all 6 people get an equal share, how many apples will each person get? How do you know?
Mnemonic for the six steps of the policymaking process.
Are involuntary muscles striated?
What is one third plus four fifths
How to convert 350/100 into a percent and decimal
Mikaela is competing in a race in which she both runs and rides a bicycle. She runs 5 kilometers in 0.5 hour and rides her bicycle 20 kilometers in 0.8 hour. A