Samora222 Samora222
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

Alyssa buys cheese and apples at the store.
• She pays a total of $58.61.
She pays a total of $3.09 for the cheese.
She buys 8 bags of apples that each cost the same amount.
How much does each bag of apples cost?

Respuesta :

tiey14 tiey14
  • 03-05-2022
Each bag of apples cost 6.94 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Angle (<) E and <F are vertical angles. If m<E = 17x+1 and m<F =20x-14, find m<F.
Which is the best description of an entrepreneur? a person who works for the government a person who owns a foreign business a person who invests in a
compound interest 1750×.02 ×12
In "After Twenty Years," why doesn't Jimmy arrest Bob himself? Question 2 options: He can't bring himself to arrest his old friend. He doesn't have his badg
allison can paint the office in 7 hours. Working with an assistant, she can paint the office in 3 hours. How long would it take her associate to do it working a
What does counterexample mean
integral x^2 sqrt (x+1) dx
Which sentence BEST concludes Kanita’s paragraph ?
How did president Hoover's governing philosophy influence his efforts to conbat the great depression
two product are listed on sale this week. brand A is priced at $15.89 and brand B is priced at 17.37 how many is brand B than brand A