kyle5457
kyle5457 kyle5457
  • 03-05-2022
  • Biology
contestada

don't spam!! complete answe= Brainliest answer​

dont spam complete answe Brainliest answer class=

Respuesta :

johnsonndungu504 johnsonndungu504
  • 03-05-2022

Answer:

1. Disc throw

2. Car and bike stunts

3. Sneezing

4. Th

rowing a basketball in the basket

5. Archery

Explanation:

Projectile motion is the motion of an object in two dimensions. This means that if an object moves in both the horizontal and vertical directions at the same time, it is said to be exhibiting a projectile motion. In simple words, if an object tends to follow a curved or parabolic path of motion, projectile motion is said to be existing.

Answer Link

Otras preguntas

Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.92.what is the cost per pound of the sweet potatoes?
Kay buys 12 pounds of apples each pound costs 3$ if she gives the cashier two 20$ bills how much change should she receive
The original price for a case of paper is 12.88. The case of printer paper is on sale for 0.5 times the price. How much will Alison spend on 5 cases of printer
Confused ???????????
in sparta when did training for war begin
List in order the steps of the scientific method all 7
Which item(s) are tax deductible for consumers who are buying or renting a home?
The power to create laws and regulate taxes and commerce money belong to which branch of government
Hooking a young person on a product during their adolescence is useless, seeing as they usually grow out of it by the time they reach college. True False
Explain how to find the decimal equivalent to 1 7/10