s156086
s156086 s156086
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Nora buys milk and onions at the store. She pays a total of $35.67. She pays a total of $5.91 for the milk. She buys 6 bags of onions that each cost the same amount. How much does each bag of onions cost?

Respuesta :

bwhitley67
bwhitley67 bwhitley67
  • 01-06-2022
44.61 will be the cost of each bag of onions
Answer Link

Otras preguntas

Which of these groups was most likely to oppose the colonists independence from Britain
What is the smallest number which is one less than twice its reciprocal?
Fill in the blankThe _____ explains why a x b = b and a + b = b + a. The answers could be: Absolute value, associative property, commutative property, distribut
What is the basic unit for measuring time
if log 55 = 1.74 , what is the value of log1000 55 ?
What child labor was like during the progressive era? What laws exist today to protect child workers? Evidence from other countries that shows how child labor h
Find the angle theta between u=<7,-2> and v=<-1,2>
ABLOLUTE VALUE 18/8 show work
The LCM of two prime numbers x and y (x>y) is 161. Find the remainder when x is divided by y. Answer
How would you teach scientific notation?