Koralkraiem66 Koralkraiem66
  • 03-06-2022
  • Mathematics
contestada

Keiko bought 13 pounds of sugar for $6. How many dollars did she pay per pound of sugar?

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 10-06-2022

Step-by-step explanation:

13 pounds of sugar for $6.

for a single pound of sugar we need to divide everything by 13 to keep the same ratio (relationship).

1 pound cost then 6/13 = 0.461538462... ≈ $0.46

Answer Link

Otras preguntas

Use trig to solve for x show work
HOW TO FIND THE MISSING NUMERATOR IN ANY FRACTIONS LIKE 4/8=  ?/4
What is the Geocentric theory in your own words?
Help please this I'd for geometry
Why did populations soar between 1800 and 1900?
How did New England's physical geography help the growth of industries?
next term in sequence 61, 122, 244, 488
What is %15 of $35.15 What is %15 of $27.00
Predict what happens when zinc is added to water
What is bigger fraction, 5/6 or 6/7