aalti002 aalti002
  • 03-06-2022
  • Mathematics
contestada

Olive has raised $3,428 to buy toothpaste to place in care packages. Each tube costs $2. Abut how many tubes of toothpaste can she buy? Choose the best estimate.

Respuesta :

kalnguye
kalnguye kalnguye
  • 03-06-2022

Answer:

I think the answer is 1,714 tubes

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How is 3x-y=8 and x+2y=5 solved by combination (addition)?????
Hassan's backyard swimming pool is 30 feet long, 20 feet wide, and 5 feet deep. There are 7.5 gallons of water in 1 cubic foot. How many gallons of water will t
Hello, I need help please for mission 3 thank you very much.
How many hours are 180 minutes
Square of the complex number (i - 2)?
simplify (1/x) + (1/(x+h)
State whether the following statements are true or false. Justify.(i) For an arbitrary binary operation * on a set N,  a * a = a ,  for all a * N.(ii) If * is a
All of the following are types of lyric poetry except; A. tankas. B. ballads. C. sonnets. D. madrigals.
find the point on the y-axis that is equidistant from (6,1) (-2,-3)
Find 4 consecutive even integers where the product of the two smaller numbers is 72 less than the product of the two larger numbers?