ka4ssR5oxandancher ka4ssR5oxandancher
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

If ten pounds of apples coast $4.90 what would be the price per pound

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
4.9 divided by 10 equals $.49 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Calculate the area of this figure. 11cm 60m 14cm
A person who weighs 200 pounds on Earth would weigh about 32 pounds on the moon. Find the weight of a person on Earth who would weigh 15 pounds of the moon
psych. Having a serious illness, experiencing stressful life events, or being female are all __________ of mood disorders. A. biological factors B. risk factors
Why is NYC so susceptible (easily harmed) to hurricanes?
Why do we use models in our everyday lives especially for the weather?P.S- need the answer ASAP!! please helpppp ​
what is economic development​
Use the equation d = st, where d = distance, s = speed, and t= time. If you ride a skateboard at a speed of 8 m/s for 12 seconds, how far do you travel? O A. 48
$ Development of new transportation The availability of wealth Implementation of the American System 14. What additional factor helped contribute to industriali
Why might there be a competitive advantage to having a different flight initiation distance when a bird is incubating eggs
how might we say 7y + 3p