ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

Abag of cookies can be shared equally among 2, 3,4,5, or 6 friends. what is the least number of cookies the bag could have
What's 7/8x4/5? Cmon peeps it's hard
Which describes one part of the Columbian Exchange? A. Potatoes and tomatoes were introduced in the Americas. B. People from Africa were brought to the Americas
when you add 18 to 1/4 of a number you get the number itself
Which one of the following sentences uses the comma or commas correctly? A. Giving it their best none of the swimmers broke, John Gore’s, record. B. Johnson
If a 3 kg object has a momentum of 33 kg ms whats its velocity?
How do I set up the equation for this word problem? A takes 1/2 of the diamonds plus 1 from the table. B takes 2/3 of what remains. C takes 2/3 of what remains
In Australia, most cattle ranching is found in
Which describes one part of the Columbian Exchange? A. Potatoes and tomatoes were introduced in the Americas. B. People from Africa were brought to the Americas
3x + 2 >= 11 I need to understand how to do it on a number line.