dalalma dalalma
  • 04-07-2022
  • Mathematics
contestada

3 erasers cost $4.41. Write a proportion that would solve for the cost of 4 erasers.

Respuesta :

zarampa
zarampa zarampa
  • 04-07-2022

Answer:

$5.88

Step-by-step explanation:

3 erasers ⇒ $4,41

4 erasers ⇒ $A

A = 4 erasers * $4.41 / 3 erasers

A = $ 5.88

Answer Link
jsimpson11000 jsimpson11000
  • 04-07-2022

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

Proportion:

4.41 is to 3 erasers as   'x' is to 4 erasers:

4.41 /3     =  x / 4       <======this is your proportion

 or rearrange

      4 *  4.41/3   = x  

(this results in x = $ 5.88  for 4 erasers )

Answer Link

Otras preguntas

The rules and conventions governing correct or polite behavior and communication are called
The author of "Code Talkers” supports the idea that the code talkers were essential to America’s war effort by illustrating why the code talkers chose to help t
If there is a decrease in demand for a product in a purely competitive industry, it results in an industry contraction that will end when the product price is:
similarities between dna and rna
what game's name is derived from a swahili word meaning to build?
Calculate the scale factor from the smaller triangle to the larger triangle (picture above,please help)
process of photosynthesis
how many ounces in a shot
Find a pronoun is the sentence and tell if its reflexive or intensive? "We are new here ourselves," he said as he shook my hand.
A bag contains 4 pennies, 6 nickels, and 10 dimes. What is the probability of randomly selecting a nickel or dime from the bag?