cjones2333 cjones2333
  • 02-08-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $2.03. If Mason spent $1.16 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

soundofstringsbysury
soundofstringsbysury soundofstringsbysury
  • 02-08-2022

Answer: 4

Step-by-step explanation:

2.03 / 7 = 0.29

1.16 / 0.29 = 4

Answer Link

Otras preguntas

Help me pleaseeee just a yes or no question
When must a system of linear equations be solved algebraically, not graphically? Whenever the solution to a system does not have coordinates, it can be diffi
4. Why are rubrics provided for students throughout the course? A. To allow students who need help to directly contact teachers and Learning Coaches B. To assis
Geography is a ____ field of study that is concerned with ____.
Which forms of government are citizens able to show dissent
Which of the following is NOT a benefit of cool down activities?
Mike put $20,000 in the bank for two years. His interest was compounded annually. If at the end of two years he has $22,898 in his account, what percent interes
What do we call a person who works to put and end to slavery?
The compounds c2h4 and c4h8 have the same
Which was most influential in causing the rail industry to grow and prosper?