KedricF57426 KedricF57426
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Containers R Us purchased 5 dozen work gloves for $73.80. How much did each pair of gloves cost?

Respuesta :

VyT366392 VyT366392
  • 03-11-2022

In order to determine the price of each pair, just calculate the quotient in between the total price and the number of dozen works, which were 5:

73.80/5 = 14.76

Hence, each pair of dozen work costed $14.76

Answer Link

Otras preguntas

Hannah spends $4. 50 each day to buy lunch at her school. After school each day, she buys the same snack. Hannah spends $28. 75 for lunch and snacks each week.
Why is it that countries are located at equator have high temperatures compared to other countries
Which expression is equivalent to the given expression? 7x−3 7x−3x 3−7x 4x−3+3x 3−6+3x
What were the effects of Bleeding Kansas with slavery
Why is Jacob important in the history of the Hebrew people? He led the Hebrews out of Canaan and into Egypt. He helped unite the 12 tribes of Israel into one ki
Social forces include _________ characteristics of the population and its culture.
how many calories walking 9 holes of golf hilly course
Match the element of fiction with its definition. Plot Setting Conflict Character Theme --------------------------------------------------------------------- Co
BRAINLIST IF CORRECT! Need help asap. m
Why do you need a correct lewis structure before you can use vsepr to predict a molecules geometry.