ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

how do you feel about the benefits of having an idea of selecting colors and color schemes on adobe photoshop? ​
Simplify please!!!!!!!!!!!!!!
Which words in the excerpt have negative connotations? Check two answer options. Deprived elective representation oppressed sides.
Give the balanced chemical equation for the formation of H3PO4
Which feature is one of the defining features of a hurricane?.
Stephen Hawking has written or co-written a total of 15 books ( change the voice) ​
Write an equation in point slope form and slope intercept form for the line that passes through (-1,2) and has a slope if -1/2
I need help with this
PLEASE HELP !!! Leila argues that gathering and publishing data on the mortality rates for different kinds of medical procedures is always a statistically sound
Mason used distributive property of multiplication to help him solve the equation 3 x 7 = ________. Mason did not get the same answer for each side of the expre