DayahH469242 DayahH469242
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

An ice cream cone costs $3 plus 6% sales tax. How many ice creamcones can be purchased for $24270908

Respuesta :

AlysenI551598 AlysenI551598
  • 03-11-2022

We know that

• Each ice cream costs $3.

,

• Sales tax is 6%.

,

• The total amount of money is $24.

Let's find the unit price including sales tax.

[tex]3+0.06(3)=3+0.18=3.18[/tex]

So, each ice cream costs $3.18 with sales tax included. Now, we divide $242 by this price to get the total number of ice creams we can buy

[tex]\frac{24}{3.18}=7.5[/tex]

Therefore, we can buy 7 ice creams.

Answer Link

Otras preguntas

lara has a tin of peanuts cashews and pecans she will pick a second nut without looking. how many outcomes are there for her two picks?
How would you define psychological realism?
write an equation that is perpendicular to the line y = 2x + 13?
I just need the equation on how to do it. I'm so lost :'( help please!!!!!!
which foods earthworms can digest?
which foods earthworms can digest?
f f(x) = 2x2 and g(x) = 3x, what is (g o f)(x) a. 6x2 b. 9x2 c. 18x2 d. 8x4
which type of gas is filled in lays pack and why?
Hey, need some help reverent A. respectful B. respect C. reply D. to spoil
I just need the equation on how to do it. I'm so lost :'( help please!!!!!!