DarekA98615 DarekA98615
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

$72 for 7/1/2 hours Part A Find the unit rate. How much would it be for 40 hours?

Respuesta :

KrystaO725835 KrystaO725835
  • 03-11-2022

We have that for seven and a half hours, you get 72$, then we have the following rule of three:

[tex]\begin{gathered} 72\rightarrow7\frac{1}{2}hours \\ x\rightarrow1hour \end{gathered}[/tex]

then we have that:

[tex]\begin{gathered} x=\frac{72\cdot1}{7\frac{1}{2}}=\frac{72}{\frac{15}{2}}=\frac{144}{15}=9.6 \\ x=9.6 \end{gathered}[/tex]

therefore, for each hour, you get $9.6

So, for 40 hours we have:

[tex]40\cdot9.6=384[/tex]

finally, we have that for 40 hours you get $384

Answer Link

Otras preguntas

1) What is a sphincter muscle? 2)Name TWO places in the alimentary canal where sphincter muscles are found? ​
What is the algebraic sign (+ or -) for designating the distance and velocity vectors for an object in free fall?
Pls answer ASAP, will mark brainliest
pls help me(could mean the world rn)-ill give brainlest-ill give 30 more points-ill follow you-ill even follow you on othher social media(if u want)​
Combine the like terms to create an equivalent expression 11m + 1 + 3m +4
Help, please. My assignment is past due so pls hurry.
What must be included in reporting your sources?
Write 41/10 as a fraction
How do you say I like chips for an appetizer. in Spanish?
That if any person shall write... any false, scandalous and malicious...writings against the government of the United States, or...stir up sedition within the U