itsEvan itsEvan
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 12 gallons cost 31.08 how many gallons does 38.85 dollars cost?

If 12 gallons cost 3108 how many gallons does 3885 dollars cost class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2017
12 gallons = $31.08
which means each gallon costs $2.59
So $38.85/$2.59 = 15.003

Round down and $38.85 buys 15 gallons.
Answer Link

Otras preguntas

Mercantilism had a great impact on which aspect of states
The cost for a pack of 25 pens is4 .75 Find the unit price in dollars per pen. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Read the sentence from a paper on Elizabethan Women. Highborn Elizabethan women lived difficult, suffocating lives with many rules and few choices. In the sente
The Agile Manifesto "Customer Collaboration over contract negotiation" means that: A] Agile encourages Team to focus on negotiating contracts. B] Through contra
Find all the solutions 1. 3x^2+2=-62 2.-5x^2-3=0 Please show the work, I would really appreciate the help
Discuss the efficacy of informal education to modern education pedagogy​
fine the area of the following polygons:
To prepare for a bake-off, Kathy used 0.52 kilogram of flour each day for 2 weeks. How many grams did Kathy use in those 2 weeks? 1 kg = 1,000 g
////////////////////////////////
Neeeeed help please, and thanks! :))) [tex]\sf 4(2x-3)=6x+2[/tex]